شبکـه های کامـپیوتری

اصطلاح خدمات شبکه یک تعریف جامع از کلیه خدماتی است که در زمینه شبکه های کامپیوتری قابل ارائه است . این خدمات شامل مراحل اولیه مانند بررسی و آماده سازی زیرساخت مناسب جهت راه اندازی شبکه های کوچک و بزرگ ، کابل کشی و داکت کشی شبکه ، آرایش رک و داکت و در کل خدمات پسیو شبکه ، تا خدمات تخصصی مانند راه اندازی سرویس های پایه و اساس شبکه مانند نصب و راه اندازی اکتیو دایرکتوری ، راه اندازی دامین در شبکه ، راه اندازی فایل سرور و میل سرور و به طوری کلی راه اندازی کلیه سرویس های مایکروسافت در نظر داشت . با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش میزان استفاده از این سرویس ها و خدمات هر روز شاهد به وجود آمدن مباحث جدیدتری در زمینه شبکه هستیم و لیست فعالیت هایی که بخشی از زیرمجموعه بزرگ خدمات شبکه هستند هر روز افزایش می یابد.

رادیونت با به خدمت گرفتن تکنسین های جوان و مستعد ایرانی که حرف های زیادی برای بیان در زمینه شبکه و علوم کامپیوتر دارند سعی دارد تا بهترین و بروز ترین خدمات را به هموطنان عزیز ارائه نماید.

هم چنین آماده عقد قرار داد و خدمت رسانی با کسب و کارهای کوچک ، شرکتها و موسسات بزرگ ، مدارس ، دانشگاه ها ، موسسات و آموزشگاه ها ، فروشگاه ها و مراکز خرید و … در شیراز و حومه می باشد .

 

بخشی از خدمات رادیونت در حوزه IT شامل امور سخت‌افزار و نرم‌افزار، نصب و راه اندازی خدمات شبکه به شرح ذیل می‌باشد:

 

مشاوره:

در هر پروژه اعم از شبکه ،خدمات شبکه و امنیتی و …  مشاوره نقش اساسی در بهبود روند اجرای پروژه دارد و باعث می شود کارها به درستی انجام گیرد.

کابل کشی و اتصالات بی سیم:

خدمات پسیو شبکه ، کابل کشی شبکه (Passive) ، به دلیل رعایت استانداردها و اجرای کابل‌ کشی بر طبق اصول و استانداردهای شبکه ، نیازی به ایجاد تغییرات مداوم در ساختار کابل ‌کشی نمی باشد و این امر موجب می شود تا این سیستم ثابت مانده و پایداری آن در طی زمان حفظ شود.رادیونت آماده ی انجام پروژه های کابل کشی و اتصلات وایرلس شبکه شما در دفاتر و شرکت ها یا بهبود بستر کابلی و اتصالات وایرلس شبکه شماست.

 • کابل کشی استاندارد شبکه ، کابل کشی تلفن
 • نصب سوییچ شبکه ، نصب پریز شبکه ، نصب رک ، نصب انواع پچ پنل ، آرایش رک
 • داکت کشی شبکه
 • تست شبکه و سرعت آن

راه اندازی شبکه بی سیم موجب می شود تا بدون ‌استفاده از بسترهای فیزیکی همچون سیم و کابل ، ارتباط شبکه نقطه به نقطه برقرار شود.

 از مزیت های شبکه های بی سیم عبارتند از:

 • نصب و راه اندازی سریع شبکه
 • هزینه پایین پیاده سازی شبکه
 • عدم محدودیت در جابجایی کاربران شبکه
 • عدم نیاز به کابل کشی و تغییرات در ساختمان

 

-نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه

تیم رادونت پس از بررسی مجموعه شما و محاسبه سرویس های درخواستی بهترین تجهیزات و مناسب ترین امکانات را پیشنهاد می کند تا از کیفیت خدمات ما مطمئن باشید. متخصصان رادیونت تمام تجهیزات شبکه از جمله سوئیچ ، اکسس پوینت ، روتر وایرلس ، مودم ، دوربین های تحت شبکه سایر تجهیزات را بر اساس استانداردها در جای مناسب خود راه اندازی کرده و تنظیمات لازم را روی آنها اعمال می نماید.

نصب و راه اندازی سرویس های ماکروسافت

محصولات سروری مایکروسافت و سرویس های ویندوز ۲۰۱۲ در بسیاری از مراکز داده مورد استفاده هستند. رادیونت بنا به درخواست کارفرما و محاسبه سرویس های م.رد نیاز، بهترین و به روزترین سرویس ها را پیاده سازی میکند که این ها شامل نصب و ارتقا سیستم عامل کلاینت و سرور ، سرویس های ویندوزی مایکروسافت و …. میباشد که به برخی از ان ها اشاره شده می کنیم :

 

-نصب و راه اندازی Active Directory

این سرویسی نام آشنا در دنیای شبکه می باشد. این سرویس پایه و اساس یک شبکه است و در صورت وجود مشکل ، سایر سرویس‌ها‌ نیز درست کار نخواهند کرد و ترمیم یا بازسازی آن بسیار زمانبر و پرهزینه خواهد بود. در کنار سرویس Active Directory به موارد زیر نیز باید توجه نمود:

سرویس DNS یکی از حائز اهمیت ترین سرویس ها در کنار اکتیو دایرکتوری است. بسیاری از معضلات کندی شبکه از طریق نصب صحیح این سرویس رفع می گردد.

سرویس DHCP جهت IP دهی متمرکز به کاربران بکار می رود. در مواقع لازم استفاده‌ زیادی از این سرویس می‌توان داشت.

 ایجاد سرور پشتیبان در مواقعی که سرور اصلی ممکن است دچار مشکل شود نیز بسیار مهم است.

رادیونت به طور تخصصی در طراحی Plan ، ارائه مشاوره و نصب و راه اندازی سرویس اکتیو دایرکتوری برای شرکت ها و سازمان های متوسط و بزرگ فعالیت دارد.

-نصب و راه اندازی DNS

Domain Name System  و به اختصار DNS یک سیستم سلسه ‌مراتبی نام‌گذاری برای کامپیوترها، سرویس‌ ها ، و یا هر منبع دیگری که به شبکه اینترنت و یا یک شبکه خصوصی (LAN) متصل بوده، می‌باشد. هر سازمانی که دارای یک شبکه کامپیوتریست حداقل مجهز به یک سرور مرکزی می باشد که پرس و جوهای DNS را سازماندهی می کند. این سرور که Name Server نام دارد فهرستی از همه IPهای اختصاص داده شده به کامپیوترهای موجود در آن شبکه را نگهداری میکند..

 

-نصب و راه اندازی DHCP

 Dynamic Host Configuration Protocol یا DHCP پروتکلی است که توسط دستگاه‌های شبکه‌ای به کار می‌رود تا پارامترهای متفاوت را که برای عملکرد برنامه‌های منابع گیر ضروری می‌باشند ، بدست آورد . با بکاربردن این پروتکل ، حجم کار مدیریت سیستم کاهش پیدا میکند و دستگاه‌ها می‌توانند با حداقل تنظیمات و یا بدون تنظیمات دستی به شبکه افزوده شوند. به کاربران اجازه میدهد تا تنظیمات را از سرور دریافت نماید. استفاده از DHCP در شبکه های مدرن بسیار رایج میباشد.

-نصب و راه اندازی WDS

WDS سرویسی برای نصب ویندوز بر روی چندین PC به صورت همزمان که با هم در یک شبکه اند. تصور کنید در یک سازمان با تعداد کلاینت بالا وظیفه ی ارتقا و یا تغییر ویندوز های سازمان و نیز نصب سیستم عامل بر روی سیستم های خام بر عهده شما باشد ، مسلما رفتن پای هر سیستم به صورت فیزیکی و نصب ویندوز بر روی هر کامپیوتر به صورت مجزا مشکلاتی را به دنبال داشته که بسیار زمانبر است. Windows Deployment Services نقشی است که به واسطه آن می توان به صورت متمرکز به نصب ویندوز روی کامپیوتر های موجود در شبکه پرداخت و دیگر نیازی به نصب مستقیم ویندوز  روی هر سیستم نمی باشد. همچنین می توان نسخه هایی از سیستم عامل به همراه پکیج نرم افزارها و درایورهای مورد نیاز کاربران در سازمان را فراهم کرد تا پس از نصب روی کامپیوترها، به سرعت آماده استفاده کاربران باشد.

نصب و راه اندازی فایل سرور

وقتی یک فولدر روی سیستم به اشتراک گذاشته می شود آن سیستم فایل سرور می شود.. اما تعریف واقعی فایل سرور این است که یک سرور به عنوان سرور نگهداری فایلهای کاری در نظر گرفته می شود.

. NTFS Permissions قابلیتیست که از طریق آن می توان برای کاربران مختلف شبکه سطح دسترسی مختلفی جهت فایلهای کاری تعریف کرد.

 • قابلیت تهیه پشتیبان از فایلهای کاری
 • متمرکز شدن اطلاعات کاری در یک سرور
 • قابلیت تعین فرمت فایلها.
 • قابلیت محدود کردن فضا برای افراد
 • قابلیت تعین سطوح دسترسی

نصب و راه اندازی بکاپ سرور

پیشگیری از بروز مشکلات در شبکه بسیار حائر اهمیت است؛ اما در نهایت امکان بروز مشکل همیشه در شبکه وجود دارد مانند خرابی سخت افزاری سرور، خرابی هارد دیسک، حذف فایل ها از فایل سرور و... . به همین دلیل پشتیبانی شبکه امری مهم است. وجود فایل پشتیبان از منابع مهم از وظایف پشتیبان شبکه می باشد. رادیونت به عنوان مجری راه اندازی و پشتیبانی شبکه امکان نصب و راه اندازی و نگهداری انواع نرم افزارهای پشتیبان گیری را داراست. بسته به نوع شبکه و نیاز مشتری ، یکی از انواع این محصولات در شبکه کارفرما نصب و راه اندازی می گردد. تهیه فایل پشتیبان به صورت اتوماتیک در زمانهای تعریف شده انجام می شود..

نصب و راه اندازی میل سرور

با راه اندازی ایمیل سرور دیگه نیاز به چند دستگاه فیزیکی برای ارسال فکس ، چاپگرهای متعدد ، اسکنر  مدارک و مستندات شرکت خود نداشته و بسیاری از کاغذ بازی های روزانه عملا حذف می شود و بسیاری مزایای دیگر که وجود یک میل سرور را در شرکت ها و سازمان ها ضروری نموده است.